50 років IREX: Рука на пульсі

50 років IREX. В Україні IREX розпочала свою роботу у 1995 році і встигла попрацювати з чималою кількістю натхненних, завзятих та сумлінних українців, які мають бажання змінювати свою громаду та країну на краще. В рамках святкуванян 50-ти річчя було нагороджено 6 людей, які роблять зміни навколо себе.
“50 років різних проектів, націлених на вирішення різноманітних проблем. Але кожний з цих проектів – насамперед, це люди, які працювали на покращення в своїх громадах і сьогодні ми хотіли би відзначити їх” – наголосив представник IREX.
Серед відзначених був і голова Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини Орест Микита. Він отримав відзнаку у номінації “Рука на пульсі”.
“Приємно бути частиною такої команди, яка з 1968 року робить великі справи в багатьох країнах!”- наголосив Орест Микита.
В рамках співпраці з IREX було проведено близько 20 заходів, різних форматів, що сприяло ознайомленню мешканців Яворівського району з процесами децентралізації, реформи місцевого самоврядування, інструментами місцевої демократії та налагодження міжсекторного діалогу. Участь у справах громади дозволяє людям тверезо оцінити проблеми, краще їх зрозуміти, побачити об’єктивні труднощі та перешкоди, з якими стикається влада, у свою чергу таке розуміння змінює ставлення громадян до влади: від критиканства й голослівного популізму – до конструктивної критики, взаємодії та співпраці.
Заходи проекту стали поштовхом і першим кроком до залучення мешканців в управлінні громадою. Можна сміло констатувати, що проведення заходів спільно з бібліотеками сприяло не лише формальному об’єднанню громадян, налагодженню конструктивного діалогу між всіма мешканцями, між мешканцями та владою, напрацюванню вміння знаходити консенсус у спірних питаннях, а основне сприяло формуванню у кожного члена громади відчуття спільноти і відповідальності за те, що відбувається в громаді. Позитивним результатом можна вважати те, що мешканці невеликих сіл та містечок все більше говорять і цікавляться інструментами місцевої демократії, про речі, які сприяють формуванню громади як одного цілого (відновлення чи створення нових традицій, певні форми навчання, участь у процесах прийняття рішень на місцевому рівні тощо), виявляють бажання брати на себе відповідальність за покращення у своїй громаді. Кожна громада є особливою, має свої потреби та особливості і потребує свого набору інструментів місцевих демократій, та даний проект сприяв тому, що зародилася синергія бажань, знань, потреб та можливостей громади для пошуку своїх унікальних партисипативних інструментів .
Протягом 2016-2018 років Агенція місцевого економічного розвитку Яворівщини спільно з Яворівською центральною бібліотекою брали участь у проекті ПУЛЬС «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні». Проект виконується Асоціацією міст України (АМУ) в партнерстві з Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX/Україна за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку.
Проект покликаний підвищити обізнаність громадян та їхнє розуміння реформи місцевого самоврядування. Через залучення місцевих громадських організацій, бібліотек та ЗМІ проект інформував мешканців про суть реформи.