13-та щорічна зустріч Ялтинської європейської стратегії (YES) «Світ, Європа та Україна: шторми змін»

15-17 вересня 2016 року у Києві в Мистецькому Арсеналі пройшла 13-та щорічна зустріч Ялтинської європейської стратегії (YES) «Світ, Європа та Україна: шторми змін», організована міжнародною громадською платформою YES у партнерстві з Фондом Віктора Пінчука.

Щорічні Зустрічі YES стали відкритим майданчиком для обговорення нових ідей і поглядів щодо шляхів розвитку Європи, України і всього світу. Цей форум зібрав понад 350 політиків, дипломатів, державних діячів, журналістів, аналітиків і бізнесменів із понад 20 країн світу. Діалог щодо глобальних викликів забезпечує ширше бачення внутрішньої ситуації в Україні, її розвитку і перспектив у сучасному світі та ставить Україну на міжнародну карту.

Учасники мали можливість обговорити актуальні геополітичні, економічні та соціальні процеси, що лежать в основі стрімких змін, а також виклики, що стоять перед Європою та світом і впливають на їх майбутнє. 

Ключовими темами 13-тої щорічної зустрічі стали: можливі наслідки майбутніх президентських виборів у США; проблеми єдиної Європи після BREXIT, криза біженців та зростання популізму в політиці; глобальні загрози тероризму та радикалізму, а також проблема соціальної нерівності та шляхи її подолання в глобальному масштабі.

Особливе місце в дискусіях займала ситуація в Україні – учасники обговорили  стан процесу реформ и перетворень у країні, бар’єри, що існують на цьому шляху, чинник війни та проблеми підтримки демократичного розвитку України з боку Заходу, а також перспективи подальшого розвитку країни. Окрема дискусія була присвячена відносинам між Росією та Заходом у геополітичних умовах, що змінюються.

Представник Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини Ірина Куропась мала нагоду взяти участь у роботі 13-тої Ялтинської економічної стратегії. «Такі зустрічі надихають і мотивують будувати свої маленькі амбіції та рухатися вперед. Для мене YES – це насамперед майданчик для дискусій та знайомств, отримання досвіду спілкування з відомими політиками, дипломатами, президентами різних країн, це місце, яке дозволяє глибше зрозуміти, що відбувається на міжнародній арені, яке місце у цьому посідає Україна, можливо передбачити майбутні виклики та загрози. Основні меседжі, які я винесла для себе: 1) нам не потрібно надіятися на центральну владу чи міжнародну спільноту, потрібно змінюватися вже сьогодні на місцях; 2) війна на Сході не є виправданням невдач у реалізації реформ. Українцям нарешті потрібно навчитися брати відповідальність на себе; 3) Якби це не звучало банально, нам потрібно боротися з корупцією та популізмом» – своїми враженнями від зустрічі поділилася Ірина Куропась.

Досить влучною для розуміння настроїв, що панували в залі,  була промова екс президента Польщі Александра Кваснєвського, який  підкреслив: «Сьогодні майбутнє України можливо обговорювати лише в глобальному контексті. А про майбутнє сучасного світу вже неможливо говорити без дискусії про майбутнє України. Світ змінюється. Ми переглядаємо правила та цілі, які визначатимуть світ у 21 столітті. Україна є випробуванням для всіх нас, щоб перевірити нашу відданість фундаментальним цінностям, таким як свобода націй, право держав на суверенітет, мирне співіснування. Ця філософія від початку була в основі Ялтинської європейської стратегії. Саме такий погляд дозволяє нам досягати продуктивних результатів в наших дискусіях. Це не просто мрії чи розмови, це пошук реальних рішень».