Як живеться громадам, в яких ведеться видобуток газу?

За даними геологів, надра України можуть містити близько 1,3 трлн м3 газу при річній потребі 32 млрд м3, але на даний час лише частина належить до категорії видобувних запасів, де можна з високою достовірністю знайти газ без додаткових геологічних досліджень. До прикладу, запаси вільного газу Львівської області підраховані на 49 родовищах вуглеводнів, кількістю 72,009 млрд. м3 балансових (видобувних) (7,71% від загальних запасів в Україні). Основний видобуток вільного газу здійснювався на Гаївському, Більче-Волицькому, Свидницькому, Хідновицькому, Летнянському газових родовищах. Кількість видобутого газу склала 0,624 млрд. м3 (3,16% від видобутку в Україні).

А чи знають представники видобувних громад про можливості та виклики такої діяльності на їх території?

17 червня у селі Рогізно Яворівського району відбулася інформаційна сесія  “Що я знаю про видобувну діяльність у своїй громаді: міфи та реальність”. Захід відбувся в рамках проєкту “Формування безконфліктного середовища у видобувних громадах Яворівщини”, який реалізується Агенцією місцевого економічного розвитку Яворівщини за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Учасниками заходу були представники органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, місцевого бізнесу, активні мешканці,  які мали можливість обговорити болючі питання щодо видобутку блакитного палива у їх громаді. Серед основних тем, які цікавили присутніх були: яка собівартість газу; як формується ціна на блакитне паливо; які запаси газу у Яворівські територіальній громаді; де можна дізнатися інформацію хто є власниками тої чи іншої видобувної кампанії;  чи можна просити, щоб кампанії  замість податків до державного бюджету вкладали гроші у розбудову інфраструктури громади, в якій вони працюють; що таке ІПВГ і яка користь для громади; як громада може бути залучена до розподілу коштів та рівні свого села. Це лише частина питань, які вдалося обговорити на зустрічі.

“Видобуток газу у нашій громаді здійснюється державною компанією”Укргазвидобування” та ТОВ “Горизонти”. Можу сказати, що діалог з компаніями ми, як представники місцевого самоврядування, стараємося завжди проводити, говорити про наші проблеми та потреби. Так, минулого року, попри податки, які сплачують компанії за видобування газу, виділили нам кошти на ремонт Народного дому с.Черчик (дане село входить у Рогізнянський старостинський округ). Цього року, вже домовилися з ними на спів фінансування у сумі 150 тис грн на дитячий майданчик біля школи у с.Рогізно. Ми розуміємо, що об’єм газу є не настільки великим, як до прикладу у Харківській чи Полтавській області, але для нас навіть ті невеликі суми рентних платежів, які отримує місцевий бюджет є важливими і ми стараємося витрачати їх раціонально на розвиток громади. Найбільше мешканців села болить відсутність дороги, але сподіваємося, що у майбутньому спільними зусиллями, можливо залучивши ще кошти з обласного бюджету чи навіть державного, крок за кроком, зможемо це зробити” – зазначила староста села Рогізно Ольга Близнюк.

“Важливим аспектом у налагодженні діалогу з видобувними кампаніями є демонстрація стратегічного бачення розвитку громади та образ надійного партнера, в обличчі місцевого самоврядуванні для представників бізнесу, які працюють на території громади. До прикладу,  коли  громада старається залучити додаткові кошти з інших джерел (Державний фонд регіонального розвитку, обласні конкурси мікропроєктів, міжнародні фонди тощо) місцевий бізнес старається також долучитися до цього. Таким чином народжується синергія, яка допомагає розвивати громаду” – підкреслив голова Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини Орест Микита.

            Документально підтверджено, що розробка нафтогазових копалин у Галичині почалась у 1810 р. З 1861 року добування ведеться промисловим способом. На сьогодні Західний регіон України є важливою нафтогазовою базою країни. З початку його експлуатації і до сьогодні тільки у Львівській області добуто понад 210 млрд. кубометрів природного газу.