Що є спільного між Шегинівською ОТГ та Перемишлем?

У 2019 р. стало відомо, що Польська нафтогазова компанія PGNiG підписала інвестиційну угоду з групою компаній «Енергетичні ресурси України» про спільний проект розвідки та видобутку природного газу на Хідновицько-Перемишльській газоносній території. Угода встановлює загальні рамки співпраці та визначає графік подальшої роботи на ділянці, розташованої поблизу польського кордону. Значний виробничий потенціал проекту підтверджується результатами геологічних досліджень, проведених PGNiG, які показують схожість геологічних структур ділянки на території Шегинівської ОТГ з Перемишлем, який є найбільшим родовищем природного газу в Польщі.

18 червня у с.Шегині відбулася інформаційна сесія  “Що я знаю про видобувну діяльність у своїй громаді: міфи та реальність”. Захід відбувся в рамках проєкту “Формування безконфліктного середовища у видобувних громадах Яворівщини”, який реалізовує Агенція місцевого економічного розвитку Яворівщини за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

            Голова Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини Орест Микита розпочав захід з презентації міжнародної Ініціативи Прозорості Видобувної Галузі, розповів про екологічні аспекти видобувної галузі, про децентралізацію рентних платежів, надав інформацію про відкриті джерела даних про бюджетні надходження, дані спеціальних дозволів на видобуток корисних копалин тощо.

Характерною рисою економіки Шегинівської ОТГ є наявність покладів вуглеводнів, зокрема газових родовищ, від експлуатації яких місцевий бюджет щорічно отримує плату за надра в розмірі близько 3 млн грн, що пересічно становить до 10% власних надходжень громади. Зокрема на території Шегинівської ОТГ компанією «Укргазвидобу­вання» здійснюється видобуток газу з Буцівського та Хідновицького родовищ, а також ведуться геолого-розвідувальні роботи з буріння нових свердловин на газоносних пластах, які пролягають аж до Перемишля на території Польщі. З українського боку кордону є більше 60 свердловин, окремі з яких ще за радянських часів були ліквідовані через малу потужність. Водночас газ, який видобувається на території Шегинівської ОТГ, є дуже якісним – він містить 98,9% метану. Відтак, «Укргазвидобування» планує розробляти газові родовища, зокрема в районі с. Баличі (у т. зв. Балицько-Волицькій зоні). Водночас, збільшення газо­видобутку в Шегинівські ОТГ обмежується низкою наявних як об’єктивних, так і суб’єк­тивних проблем, передусім інституційного та організаційно-управлінського характеру. Зокрема, це стосується потреб у будівництві нових та модернізації існуючих газосховищ, необхідності підвищення ефективності функціону­вання газотранспортної мережі, зокрема шляхомїї диверсифікації, а також налагодження взаємо­вигідного співробітництва між видобувними компаніями та представниками органів місцевого самоврядування.

Також у мешканців громади є позитивні приклади співпраці з видобувними кампаніями, до прикладу,  представники Гусаківського НВК  стали переможцями конкурсу грантів «Енергія розвитку», який реалізовувався ГК “Нафтогазом” на території громад, де ведеться видобуток газу.  “Ми дуже тішимося, що стали переможцями у цьому конкурсі з такої великої кількості громад України.  В рамках цього проєкту буде створено креативний простір та будівництво “зеленого класу ” на території Гусаківського навчально-виробничого комплексу. Ми, як місцева влада, дофінансовуємо цю ініціативу у розмірі 10 % від загальної суми. Така синергія співпраці допомагає нам рухатися вперед та розвиватися. Але також мушу зазначити, що є багато проблем, окрема дороги між населеними пунктами громади” – розповіла в.о. голови Шегинівської  ОТГ Оксана Павуцьо.

            “Спільні проєкти влади, громади та бізнесу  – це приклад стратегічного бачення та партнерства у громаді. Дуже важливо залучати усіх мешканців громади до напрацювання та реалізації ініціатив, адже вони детально знають проблеми і потреби кожної громади, і тільки так будуть враховані потреби та інтереси усіх сторін”- підкреслила менеджерка Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини Ірина Куропась. Також спікерка  наголосила, що для реалізації ефективних та якісних проєктів і змін в громаді потрібно постійно вдосконалюватися та навчатися.