Антикризові інструменти місцевого економічного розвитку

Більшість громад стикається з низкою економічних проблем: малий та середній бізнес не розвивається, необхідна перекваліфікація ВПО, недостатньо кваліфікованих кадрів, знищується інфраструктура, слабо розвинуті регіональні ринки тощо. Ці виклики можна вирішити за допомогою інструментів місцевого економічного розвитку – типових проєктів, які створюють умови для розвитку місцевої економіки.
Впродовж 1-2 грудня 2022 року відбувся тренінг «Антикризові інструменти місцевого економічного розвитку», який мав на меті ознайомити представників органів місцевого самоврядування громад-партнерок Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» з антикризовими інструментами місцевого економічного розвитку, їх практичним застосуванням в умовах сучасних викликів.
Наталія Гнидюк, заступниця керівника Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» наголосила на важливості усвідомленого підходу до розробки стратегічних документів для громад. «Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» ставить основною метою підтримку громад у їхньому розвитку, тому ми радо допомагаємо місцевому самоврядуванню у розробці стратегічної документації, яка визначатиме пріоритети розвитку. Ми тісно співпрацюємо з ОВА, адже стратегії розвитку територіальних громад повинні узгоджуватися з регіональними – як щодо цілей, так і інструментів. Тільки за умови тісного співробітництва можна досягнути спільної мети – надати громадам інструменти для ефективного використання наявних ресурсів, що зумовить подальше економічне зростання» – зазначила Наталія Гнидюк.
Вадим Табакера, заступник директора Департаменту економічної політики Львівської ОВА: «Навіть в умовах війни у територіальних громадах важливо обговорювати та працювати над питаннями стратегічного розвитку. Стратегічне планування – це важливий фактор розвитку кожної громади. Громади зараз зайняті поточними проблемами та викликами, але необхідно працювати з інструментами місцевого економічного розвитку, та думати про майбутній розвиток. Місцевий економічний розвиток має стати ключовою діяльністю для територій, а ми як Департамент економічної політика ЛОВА завжди готові допомагати громадам піднімати та розвивати свій економічний потенціал».
«Війна не лише завдала значних збитків нашій державі та стала випробуванням для місцевого самоврядування України, але й спонукає до суттєвого підвищення ефективності органів місцевого самоврядування. Підтримка розвитку в цілому економіки держави безпосередньо залежить від ефективної діяльності саме на базовому рівні. Тому надзвичайно важливо говорити про розвиткову діяльність органів місцевого самоврядування та використання необхідних інструментів, які допомагатимуть громадам впроваджувати якісні зміни» – наголосив керівник проекту «Формування програм місцевого економічного розвитку через інтеграцію переміщених підприємств і ВПО в економічне життя місцевих громад» Орест Микита.
Наразі всі громади вчаться жити в нових реаліях. Такі заходи, які допомагають громадам швидко реагувати на виклик воєнного часу є надзвичайно важливим. Кожна громада унікальна та потребує свого інструментарію, який би враховував усі можливості, особливості та потреби тої чи іншої громади. Враховуючи ці виклики, експерти проекту «Формування програм місцевого економічного розвитку через інтеграцію переміщених підприємств і ВПО в економічне життя місцевих громад» розробили тренінг, який допоміг учасниками отримати нові знання та навики для якісних змін у своїх громадах.
Під час тренінгу учасники:
• дізналися про антикризові інструменти МЕР, етапи та алгоритми їх впровадження в громаді, приклади успішно реалізованих проектів в Україні;
• ознайомилися із можливостями та механізмами фінансування проектів МЕР;
• навчилися обирати інструменти МЕР для реалізації конкретних завдань та досягнення цілей;
• дізналися про механізми співпраці та комунікації із усіма стейкхолдерами МЕР під час вибору та впровадження антикризового інструментарію.

Степан Куйбіда, директор Департаменту економічної політики Львівської ОВА розповів про етапи та алгоритми впровадження інструментів місцевого економічного розвитку в громаді, про приклади успішно реалізованих проєктів в Львівській області та Україні, про функціонування індустріальних парків та зміни в законодавстві, про релокацію бізнесу та обласні програми підтримки. «Сьогодні територіальні громади як ніколи активно працюють над розвитком локальної економіки. Індустріальні парки є одним з рішень на перспективу. Слід розуміти що для потенційного інвестора важливим є не просто наявність зареєстрованого індустріального парку, а й його продумана спеціалізація та готовність керівництва громад сприяти облаштуванню його інфраструктури» – зазначив Степан Куйбіда.

Учасники мали можливість спілкуватися та ділитися досвідом вирішення тих чи інших питань в громадах, зокрема як вдається інтегрувати, розселити та допомагати внутрішньо переміщеним особам, які вигоди та переваги надають релокованому бізнесу та місцевому бізнесу, як у цьому допомагають держава та міжнародні партнери, які інструменти використовують чи планують використовувати для підвищення економічної міці громади тощо.

Захід проводився Агенцією місцевого економічного розвитку Яворівщини у партнерстві з Департаментом економічної політики Львівської ОВА в рамках проєкту «Формування програм місцевого економічного розвитку через інтеграцію переміщених підприємств і ВПО в економічне життя місцевих громад», який став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА».