Моніторинг та аналіз звіту з оцінки впливу на довкілля

8-9 листопада 2019 року у Львові відбувся тренінг «Моніторинг та аналіз звіту з оцінки впливу на довкілля».
Голова ГО “Нова Енергія” Віталій Филенко у вступному слові розповів про роль ініціатива прозорості видобувних галузей (ІПВГ), зазначаючи, що метою впровадження ІПВГ в Україні є забезпечення прозорості в управлінні природними ресурсами країни і розкриття державних доходів від видобувного сектора, в першу чергу для компаній нафтогазового сектору, а також вугільного та залізорудного секторів. Також він наголосив, що громадськість має брати у цьому процесі активну участь, починаючи з процесу оцінки впливу на довкілля (ОВД).
Під час заходу регіональні експерти говорили про підготовку збірника кращих практик та рекомендацій щодо участі громадськості в процедурі ОВД з фокусом на видобувну галузь, слід зазначити, що в Україні є хороші приклади вдосконалення національного екологічного законодавства на шляху прозорості та громадської участі, а саме:
• Закон України “Про оцінку впливу на довкілля” (ОВД) (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2059-19?lang=en), який було затверджено 23 травня 2017 року
• Закон України “Про стратегічну екологічну оцінку” (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2354-19), який було затверджено 20 березня 2018 року.
Однак громадськість часто не відчуває в собі достатньо «сили» і залишається осторонь від цієї процедури, зводячи нанівець всі переваги оновленого законодавства.
Голова Агенції місцевого економічного розвитку Яворівщини Орест Микита зазначив, що для Яворівського району ІПВГ є досить актуальною, адже в районі активно ведеться видобуток газу, а саме в Рогізно, Любинях, Віжомлі, Свидниці, Наконечному та Калинівці. Власне мешканці тих сіл можуть активно долучатися до процедури ОВД, але нажаль не мають відповідної інформації та не використовують наявні інструменти. І завданням таких заходів, насамперед, є надати мешканцям тих громад інформацію та залучити до вирішення проблем та викликів, які супроводжуються видобутком газу на території їх сіл.
За перший рік дії ЗУ «Про ОВД» було розпочато майже дві тисячі процедур з оцінки впливу на довкілля. Найбільш активними за кількістю поданих зауважень та пропозицій до планової діяльності є громадяни Дніпропетровської області (92.2%), Закарпатської області (36.9%) та Житомирської області (36.8%). А найменш активними – Харківської, Рівненської, Тернопільської областей, які взяли участь у 5.9%, 5.4%, 4.1% процедурах відповідно. За кількістю зауважень та пропозицій до звітів з ОВД лідерами є мешканці Одеської (77.7%), Дніпропетровської (58.3%), Київської (41.6%) областей, в свою чергу мешканці Волинської, Луганської, Рівненської, Черкаської областей та міста Київа не подали жодного зауваження чи пропозиції до звітів з ОВД.
Проведення оцінки впливу на довкілля покликане оцінити можливий негативний вплив від планової діяльності на довкілля та визначити заходи для його мінімізації чи повного усунення. Нова процедура з оцінки впливу на довкілля не має за мету перешкодити провадженню планової діяльності суб’єкта господарювання.
На заході в вузькому колі обговорили всі хвилюючі питання активізації участі громадян у процедурі ОВД .
Як зазначила одна з учасниць тренінгу Софія Шутяк: “ОВД – це не про емоції чи бажання, це про аргументи”.
Заступник начальника управління-начальник відділу нафтогазової промисловості управління ПЕК департаменту ПЕК та енергозбереження Львівської обласної державної адміністрації Вікторія Хомуляк, зазначила, що мешканці територіальних громад на території яких планується або здійснюється видобуток вуглеводнів часто залишаються осторонь від процедури ОВД, не застосовуючи всі можливості передбачені Законом України «Про оцінку впливу на довкілля» та Законом України «Про стратегічну екологічну оцінку».
Захід організовано Агенцією місцевого економічного розвитку Яворівщини в рамках ініціативи ГО «НОВА Енергія» та Асоціації “Енерготранспарентність” «UAEITI для ефективного управління на місцевому рівні», що реалізується за підтримки уряду Німеччини в рамках проекту «Підтримка впровадження глобальної Ініціативи прозорості видобувних галузей у Вірменії, Грузії, Україні», та фінансується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Довідка
Оцінка впливу на довкілля (ОВД) — це процедура визначення ступеня та інтенсивності впливу планової діяльності на довкілля. Вимоги до проведення оцінки впливу на довкілля визначені в законі України “Про оцінку впливу на довкілля”. Оцінка впливу на довкілля проводиться в разі провадження планової діяльності, що може завдати значного впливу на довкілля. Відмінною рисою процедури з оцінки впливу на довкілля є залучення громадськості до обговорення шляхом проведення громадських слухань. Вони є обов’язковими в процесі ОВД. Порядок проведення громадського обговорення в рамках оцінки впливу на довкілля визначено у Постанові.
Види планової діяльності, які підпадають під ОВД, визначені в статті 3 закону та розділені на першу та другу категорії. Якщо діяльність суб’єкта господарювання належить до першої категорії, то всі документи в процесі оцінки впливу на довкілля надсилаються до Мінприроди. Якщо ж планова діяльність відноситься до другої категорії, то розроблені документи надсилаються в територіальний орган. Всі документи в процесі оцінки впливу на довкілля завантажуються в Єдиний реєстр ОВД.